niedziela, 6 stycznia 2013

Dzień Trzech Króli - Święto Objawienia Pańskiego

Dziś obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego. Popularnie nazywamy ją świętem Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Królowie, którzy odnaleźli Jezusa w Betlejem.


Niewierzący tak samo jak i ci trzej władcy mogą poznać Boga. Taką prawdę chce dziś przekazać Kościół - mówi ksiądz Józef Górzyński. Jego zdaniem, to niezwykle ważne wydarzenie, bo pokazuje, że "świat pogański" rozpoznaje w Jezusie Boga.



W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kredę, kadzidło i wodę. Później kredą wypisujemy na drzwiach naszych domów litery KMB lub CMB i aktualny rok. Ksiądz Józef Górzyński wyjaśnia , że obydwa zapisy biorą sie od pierwszych liter trzech słów. Różnica bierze się z różnych tradycji. "KMB" to tradycja polska, a "CMB" - łacińska. Ten drugi skrót oznacza "Christus mansionem benedicat" czyli "Niech Chrystus błogosławi tutaj zamieszkującym". Wziętym z kościoła kadzidłem okadzamy nasze mieszkanie. Ma to symbolizować, że jest to miejsce modlitwy. Natomiast wodą święconą po prostu święcimy nasze domostwa.
Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych i najważniejszych chrześcijańskich świąt. Jego początki sięgają III wieku. Najpierw było obchodzone przez wierzących na Wschodzie. Sto lat później weszło do liturgii na Zachodzie. Dotyczy bardzo istotnej prawdy religijnej, o wcieleniu Boga. Na Wschodzie, w ramach uroczystości Objawienia Pańskiego, podkreśla się fakt ukazania się Boga. W kościele zachodnim - to, że poganie mogą Boga znaleźć. To właśnie pokazują trzej mędrcy. Szukają króla, Jezusa. Gdy go znajdują oddają mu pokłon i składają dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Życzymy, aby ten szczególny czas był dla Was źródłem głębszej wiary i motywacji do dalszej pracy narodowej.
Szczęść Boże!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz