poniedziałek, 9 lipca 2012

Polak Węgier Dwa Bratanki czyli spojrzenie na Węgierski Ruch Narodowy



    Nie możemy ograniczać się jedynie do własnego podwórka i musimy mieć wiedzę na temat zjawisk zachodzących wokół nas. Temat węgierski powinien być nam szczególnie bliski, ponieważ:

    a) jak dotychczas w XXI wieku to tam idea narodowa świętuje największy sukces

    b) ze względu na wiekową przyjaźń łączącą nasze oba narody. 

    Na wstępie omówię historię relacji Polaków i Węgrów. Polska utrzymywała pozytywne stosunki z Węgrami już od czasów króla Stefana Świętego I. Stosunki między oboma narodami zacieśniły się w XIV wieku. Doszło wówczas do zawarcia unii personalnej w wyniku której w 1370 królem Polski został dotychczasowy władca Węgier Ludwik I zwany w węgierskiej historiografii Wielkim.Ponad pół wieku później, w 1440 oba państwa ponownie połączyła osoba wspólnego króla. Został nim Władysław III Warneńczyk, syn Władysława Jagiełły. Druga unia polsko-węgierska przetrwała zaledwie cztery lata i zakończyła ją klęska z Turkami pod Warną (1444) oraz śmierć króla Władysława poniesiona w tejże bitwie. Jeśli chodzi o wiek XIX, to Polacy i Węgrzy dzielili podobny los – los narodów walczących o wolność. Rewolucja węgierska 1848–1849 spotkała się z poparciem polskiego rządu narodowego na emigracji. W walkach po stronie węgierskiej uczestniczył 3-tysięczny legion polski pod wodzą gen. Józefa Wysockiego. Jednym z bardziej znanych uczestników tego powstania był Edmund Ślaski. Węgierskim bohaterem narodowym jest Józef Bem, który był naczelnym wodzem powstania węgierskiego w latach 1848-1849. Podczas wojny polsko-bolszewickiej Węgry były jedynym krajem w regionie, który zaoferował atakowanej przez bolszewików Polsce pomoc militarną w postaci 30 tys. kawalerzystów.


     Siły te nie zasiliły jednak obrony kraju ze względu na brak zgody rządów Czechosłowacji i Rumunii na przejazd oddziałów węgierskich przez terytoria tych krajów. Czesi nie chcieli nawet przepuścić transportów broni dla polskiego wojska, które Węgrzy postanowili przekazać wojsku polskiemu do walki z komunistami. Ostatecznie dzięki zgodzie Rumunii Węgry dostarczyły do Polski własnym taborem kolejowym broń i amunicję. 20 lat później po mimo tego, że Węgry znajdowały się w Pakcie Antykominternowskim , przyjaźń wobec bratniego narodu zwyciężyła cele doraźnej polityki. Premier Węgier Pál Teleki stanowczo odmówił Adolfowi Hitlerowi możliwość dokonania inwazji na Polskę z terytorium Węgier depeszy premiera Pala Telekiego do Adolfa Hitlera z 24 lipca 1939, czytamy iż Węgry „nie mogą przedsięwziąć żadnej akcji militarnej przeciw Polsce ze względów moralnych”. List ten wywołał wściekłość kanclerza Trzeciej Rzeszy. Premier Węgier w porozumieniu z regentem Miklosem Horthym nakazał zaminowanie tuneli na trasie linii kolejowej i ich wysadzenie w powietrze w przypadku próby sforsowania siłą przez Niemców. Po inwazji niemieckiej na Węgrzech znalazło schronienie ponad sto tysięcy polskich uchodźców, otwarto również szkoły dla polskich dzieci. Z Węgier do Francji, przy czynnym udziale polskiego poselstwa i potajemnej aprobacie władz węgierskich, ewakuowano do maja 1940 około 35 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, oficjalnie internowanych we wrześniu 1939 co miało istotne znaczenie w utworzeniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W czasie powstania warszawskiego węgierskie jednostki stacjonujące w Warszawie, jako część sił sprzymierzonych z Niemcami, otrzymały rozkaz zakazujący im walki po stronie polskiej, gdyż zachodziło takie prawdopodobieństwo.
    Ci Węgrzy, którzy wzięli udział w powstaniu po stronie niemieckiej, często oferowali Polakom broń i żywność. Ku zdumieniu powstańców Węgrzy zaoferowali przejście ok. 20 tys. wojsk węgierskich znajdujących się na terenie okupowanej Polski na polską stronę oraz militarne wsparcie Armii Krajowej w akcji Burza. O rokowaniach dowiedział się niemiecki wywiad, który odwołał węgierskie dywizje z frontu nad Wisłą. Mimo to zanotowano jednak kilka przypadków walki Węgrów po
    polskiej stronie podczas powstania.

Jeśli chodzi o komunizm to: Rewolucja węgierska ma swoje korzenie w solidarnościowych protestach węgierskich studentów z wystąpieniami polskich robotników w Poznaniu w 1956. Studenci politechniki w Budapeszcie uzyskali zgodę na manifestację dla poparcia ż ądań poznańskich robotników. Solidarnościowa demonstracja studentów węgierskich z protestami polskich robotników stała się przyczyna wybuchu Powstania na Węgrzech w 1956 roku. Było ono masowo wspierane przez Polaków którzy masowo oddawali krew dla rannych bojowników węgierskich. Do 12 listopada w całym kraju zgłosiło się 11.196 honorowych krwiodawców. Z powodu ogromnej ilości Polaków chętnych do oddania krwi dla Węgrów wiele szpitali w Polsce musiało otworzyć dodatkowe miejsca. W całym kraju powstawały komitety zajmujące się działaniem na rzecz potrzebującej ludności węgierskiej. Polacy wysyłali również na Węgry lekarstwa – Polski Czerwony Krzyż wysłał 15 samolotów z łącznie 44 tonami medykamentów. Jeszcze większe ilości leków zostały przewiezione za pomocą transportu drogowego i kolejowego. Polską pomoc dla Węgier szacuje się na wartość ok. 2 mln ówczesnych dolarów amerykańskich. Ta oddolnie zorganizowana pomoc materialna przysłana z Polski dla Węgier była znacznie większa niż udzielona przez rząd USA 
12 marca 2007 parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Za było 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski Sejm.


. Bez wątpienia kluczowym wydarzeniem w historii Węgier, mającym swoje daleko idące następstwa jeszcze w dzisiejszych czasach jest Traktat w Trianon – podpisany 4 czerwca 1920 w pałacu Grand Trianon w Wersalu traktat pokojowy między Węgrami a państwami Ententy: USA (które go nigdy nie ratyfikowały), Wielką Brytanią, Francją, Włochami, Rumunią, Królestwem SHS (późniejsza Jugosławia), Czechosłowacją i Polską. 4 czerwca 1920 roku, w dniu podpisania traktatu w całym kraju bito w dzwony i odprawiano nabożeństwa żałobne, a gazety ukazały się w czarnych obwódkach; zamknięto szkoły, urzędy i sklepy, na 5 minut stanęła publiczna komunikacja, zaś flagi państwowe opuszczono i pozostawiono je tak do 1938 roku. W rocznice Trianon żałobę przywdziewał parlament, urzędnicy i miliony obywateli.
W czasie podpisywania traktatu złożenia podpisu odmówił przewodniczący delegacji węgierskiej hr. Albert Apponyi. Ostatecznie ze strony węgierskiej podpisali porozumienie minister zdrowia i ambasador w Paryżu, którzy zaraz potem zrezygnowali ze stanowisk i wycofali się z życia publicznego.
Rewizja traktatu stała się głównym celem polityki zagranicznej Węgier w okresie międzywojennym i przyczyniła się do zbliżenia z III Rzeszą. W latach 1938–1941 Węgrom udało się, przy poparciu Rzeszy, bez walki zrewidować część postanowień z Trianon. Po pierwszym arbitrażu wiedeńskim w listopadzie 1938 Węgry uzyskały kosztem Czechosłowacji południową Słowację. 14 marca 1939 roku, po rozpadzie Czecho-Słowacji, Węgrzy zajęli Karpato-Ukrainę, w wyniku drugiego arbitrażu wiedeńskiego w sierpniu 1940 uzyskali od Rumunii północny Siedmiogród. Po ataku na Jugosławię Niemcy przekazali Węgrom serbską Wojwodinę (Baczkę), słoweńskie Prekmurje oraz chorwackie Baranję i Medimurje. W sumie bezpośrednio przed II wojną światową i w czasie jej trwania wróciły do kraju ziemie zamieszkane przez 2 mln Węgrów, a terytorium powiększyło się do 172 tys. km². Zmiany terytorialne powiększające terytorium Węgier zostały anulowane w 1947 przez postanowienia pokoju paryskiego.
Jeśli chodzi o ugrupowania narodowe i konserwatywne w okresie przed i powojennym, to generalnie można je podzielić na: Horthyego i jego rząd oraz Strzałokrzyżowców, którzy doszli do władzy w 1944 roku.
Podczas rządów Horthyego Węgry stały się pierwszą po wojnie prawicową dyktaturą w Europie. Rząd Horthyego, niesiony na fali silnych żądań narodowych, zamierzał dokonać rewizji traktatu z Trianon z 1920, chciano m.in. zwrotu części Czechosłowacji, Rumunii i Jugosławii, gdzie zamieszkiwało łącznie ponad trzy miliony Węgrów. To właśnie na tym, oraz na strachu przed powrotem komunizmu ( przez pewien czas 1918 roku istniała Węgierska Republika Rad, która ze wsparciem aliantów została stłumiona w zarodku przez wojsko węgierskie dowodzone przez Admirała). Zarówno Horthy jak i premier – Bethlen, byli skrajnymi konserwatystami: " Demokracja nie może oznaczać ślepiej władz nieokrzesanych mas. Prawdziwa demokracja zapewnia przewodnictwo klasom wyższym. W państwie obowiązywał biały terror, czyli po prostu represje wobec wrogów reżimu, będące wyrazem władzy autorytarnej. Horthy utrzymywał porządek zarówno nad skrajnie lewicowymi i prawicowymi ugrupowaniami, jak i organizacjami mafijnymi. Biorąc pod uwagę wszystich dyktatorów z okresu międzywojennego, był on najbardziej konserwatywny i prawicowy.
Podczas Wielkiego Kryzysu powstawały skrajne narodowo-socjalistyczne partie takie jak założona przez dziennikarza Zoltana Boszormeny Narodowo-Socjalistyczna Węgierska Partia Robotnicza. Węgry stopniowo zaczęły obejmować kurs proniemiecki. Wśród wielukrótko istniejącch partii faszyzujących istotne były te zakładane przez Feranca Szalasiego, przyszłego wodza Węgier m.in. Partia Narodowej Woli czy Węgierska Partia Narodowo-Socjalistyczna. Były delegalizowane, jednak na miejsce starej konswekwetnie pojawiały się nowe. Głównymi założeniami były: rewizjonizm terytorialny, radykalna reforma rolna czy tworzenie narodowych miejsc pracy. Występowano w nich przeciwko Żydom, bolszewizmowi, liberalizmowi i demokracji.




Podczas wojny odzyskiwanie dawnych terytoriów nastąpywało raczej w powolnym tempie, co dawało możliwość skrajnej prawicy oskarżenia reżimu o bierność. W 1940 doszło do fuzji kilku partii, z których powstała Partia Strzałokrzyżowców pod wodzą Szalasiego (wypuszczonego dzięki Niemcom z więzienia), licząca już wówczas 300 tysięcy członków. Po wybuchu wojny między Niemcami a Rosją Radziecką, Horthy z chłodną rezerwą i po pewnym czasie przystąpił do tego konfliku. Na Węgrzech w związku z wojną zaczęła pogarszać się sytuacja ekonomiczna. Kiedy sytuacja na froncie zaczęła się pogarszać, Horthy powoli zastanawiał się nad wycofaniem swoich wojsk i rozmowami z aliantami. Dowiedział się o tym Hitler. Horthy nie chciał wywoływać z góry skazanej na przegraną wojny, zgodził się więc na wkroczenie do Węgier niemieckiej armii i mianowanie nowego premiera. Wprowadzono ustrój totalitarny z kontrolą prasy, prześladowaniem wszelkich organizacji niezależnych i niezwiązanych z Niemcami oraz zwiększono liczebność armii. Przemysł został całkowicie przejęty przez państwo. Najbogatsi Żydzi mieli prawo wykupienia sobie emigracji, reszta miałą zostać przeznaczona do eksterminacji. Do Lipca 44 do obozów Zagłady wywieziono ponad 400 tys osób. Grupkę 200 tysięcy budapesztańskich Żydów uratował swoim wstawiennictwem Horthy. Sytuacja Niemiec pogarszała się z dnia na dzień. Hitlerowcy rozpoczęli przygotowania do oddania władzy w ręce Szlasiego. Tymczasem Horthy potajemnie pertraktował ze Stalinem zawieszenie broni. Traktat doszedłby do skutku, jednak Horthy nie zgodził się na żądanie bolszewików, aby węgierska armia uderzyła na Niemców. Kiedy 15 paździenika Horthy ogłosił wystąpienie kraju z wojny, Niemcy rozpoczęli akcję "Panzerfaust". Aresztowano syna Horthego oraz przejęto najważniejsze punkty Budapesztu. Admirał schornił się w twierdzy, gdzie następnego dnia złożył władzę na ręce Szalasiego w zamian za azyl w Rzeszy i obietnicę Niemców, że nie dopuszczą do wojny domowej. Rządy terroru trwały nadal, jednak prześladowania Żydów w porównaniu do okresu poprzedniego znacznie się zmniejszyły.

Obecnie czołowe środowiska nacjonalistyczne oficjalnie odcinają się od dziedzictwa ugrupowania Strzałokrzyżowców, chociaż wśród co radykalniejszych grup jest ono nadal popularne. Partie powstałe po 1989 raczej nie odnosiły sukcesów, pozostając na marginesie sceny politycznej. Istotnym wydarzeniem były zamieszki w 2002 roku, spowodowane opinią o sfałszowaniu wyborów parlamentarnych (ówczesne ugrupowanie narodowe uzyskało 2,2% poparcia). Epicentrum tych wydarzeń miało miejsce na moście Elżbiety w centrum miasta, zablokowanym przez demonstrantów. Było to dobitne zaznaczenie obecności młodego, nacjonalistycznego pokolenia Węgrów. Od tego czasu nastąpił rozkwit narodowej sceny rockowej (Nemzeti Rock), miał miejsce także pierwszy festiwal Magyar Sziget. Powstała partia Jobbik – Ruch na Rzecz lepszych Węgier. Na jej czele stanął młody absolwent historii, wywodzący się z chłopskiej rodziny Gabor Vona. W 2009 roku Jobbik uzyskał 15 % poparcia w wyborach do Parlamentu Europejskiego (znaną europosłanką jest Krisztina Morvai), a w 2010 r. 17% w wyborach do Parlamentu.

Program Jobbiku opiera się na tradycyjnym nacjonaliźmie węgierskim, połączonym z radykalizmem społecznym. Postulowany jest sprzeciw zarówno wobec liberalizmu jak i komunizmu, rozumiany jako obrona węgierskiej własności oraz podporządkowanie ekonomii celom narodowym. Sprzeciwiają się istnieniu Unii Europejskiej w obecnej formie, postulując raczej luźny związek państw narodowych. Partia jest prochrześcijańska, Gabor Vona w jednym z wywiadów stwierdził:, że "bycia Węgrem i bycia chrześcijaninem nie da się rozdzielić".




W 2007 roku powstała Gwardia Węgierska (Magyar Garda) z inicjatywy środowisk związanych z Jobbikiem. Jej celem byla obrona cywilna i praca nad mlodzieza. Gwardia oskarżana o przemoc wobec Cyganów wkrótce została zdelegalizowana, jednak podobnie jak to miało miejsce przed wojną powstają zawsze kolejne, podobne organizacje.




Kolejną organizacją są Betiarskie Szeregi (Betyarsereg) – ludowe bojówki odwołujące się do funkcjonujących od wieków na Nizinie Panońskiej oddziałów obrony pasterskiej. Powstały one jako odpowiedź na ataki cygańskie wobec ludności węgierskiej. Twórcą jest Laszlo Toroczkai




Inną, istotną organizacją założoną przez Toroczkaia jest Ruch Młodych 64 Komitaty (HVIM). Celem tej organizacji jest obrona praw Węgrów w krajach ościennych. Często dochodzi do walki pomiędzy aktywistami HVIMu a rumuńską Noua Draepta i ugrupowaniami serbskimi.
Nacjonalizm węgierski jest obecny także w wielu związkach studenckich, zawodowych oraz w kulturze, także tej popularnej. Istnieje duże wsparcie ze strony mediów, między innymi tygodnik Barikad czy radio Szent Korona.
Popularność istotnie ma swoje źródłą w odwoływaniu się do Wielkiej Przeszłości : coroczne manifestacje antytriannowskie, kult Swietego Stefana i sredniowiecznych Wegier, wielotysieczne manifestacje w rocznice rewolucji 1848 czy używanie tradycyjnych strojów ludowych przez przywódców.




Jobbik i całe środowisko jest zdecydowanie ruchem oddolnym, złożonym przede wszystkim z pełnych poświęcenia ludzi młodych. Praca organiczna rozpoczęła się już w latach 90-tych i po pewnym czasie przyniosła owoce. Jobbik aktywnie współpracuje z europejskimi ugrupowaniami nacjonalistycznymi








Mateusz J








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz